Znajdź obiekt w bazie pobytowo-noclegowej:
Znajdź obiekt w bazie pobytowo-noclegowej:

Uroda i higiena

Masaż dłoni

karolinaaugustyniak

Delikatna skóra dłoni narażona jest na działanie czynników zewnętrznych, częsty kontakt z wodą oraz środkami chemicznymi. Masaż dłoni poprawia cyrkulację krwi, poprawnie wykonany przywraca elastyczność oraz regenerację skórze. Warunkiem dobrego masażu jest jego poprawne wykonanie. Masaż jest metodą leczenia fizykalnego. Jest to zespół ruchów wykonywanych w określonym czasie, w określonym tempie i w określonym kierunku – zgodnie z przebiegiem naczyń krwionośnych, naczyń limfatycznych i mięśni, wykonywany nie uzbrojoną ręką masażysty. Przy masażu nie rozciągamy skóry. Natężenie masażu dłoni, czas jego trwania uzależnione jest od elastyczności skóry oraz stopnia napięcia mięśni. Im skóra jest cieńsza, delikatniejsza, masaż powinien mieć mniejsze natężenie.

Podstawowe ruchy masażu dłoni to:

  • głaskanie-rozluźnia mięśnie, łagodzi napięcia i stresy, zwiększa wydzielanie potu i łoju, wspomaga procesy metaboliczne przebiegające w skórze,
  • rozcieranie-zmniejsza pobudliwość nerwową i powoduje rozluźnienie mięśni, wytwarzanie znacznej ilości ciepła i przekrwienie tkanek masowych,
  • ugniatanie-działa przede wszystkim na mięśnie, ugniatanie wypycha z tkanek substancje, które zostały wyzwolone wskutek rozcierania, powoduje przyrost tkanki mięśniowej, wzrost siły i wytrzymałości mięśni, przepycha krew i chłonkę z naczyń obwodowo leżących do centralnych, działa pobudzająco.

 

Karolina Augustyniak
Salon Stylizacji Paznokci CAROLINE
ul. Broniewskiego 65 d, Wałbrzych
tel. 518-989-686

 

Łuszczyca paznokci

Łuszczyca często zajmuje paznokcie. Około połowa osób z łuszczycą na skórze ma także zmiany w obrębie paznokci. Przy czym częściej występuje ona na palcach dłoni niż stóp. Na początku choroby, w szczególności u dzieci, paznokcie mogą być jedynym miejscem występowania łuszczycy. Zaburzenia w procesie keratynizacji powodują przyspieszony wzrost komórek, co wpływa na zmianę wyglądu paznokci. Płytka paznokciowa ulega pogrubieniu, pojawiają się zagłębienia, paznokieć zaczyna przypominać naparstek (objaw naparstka). Czasami paznokieć można łatwo unieść do góry i oddzielić go od łożyska (onycholiza). Naskórek pod paznokciem może ulec nadmiernemu rogowaceniu (hiperkeratoza podpaznokciowa). Mogą pojawić się podłużne zagłębienia i poprzeczne linie, a także odbarwienia w kolorze żółtawym lub łososiowym. Czasem płytki stają się białawe i matowe (leukonychia). Częstym objawem jest kruchość i łamliwość paznokci. Nasilone zmiany mogą doprowadzić do całkowitego zniszczenia i odpadnięcia paznokcia. W przestrzeni pod paznokciem może rozwinąć się zakażenie. Leczenie takiej infekcji jest utrudnione przez brak dostępu powietrza do miejsca zakażonego. Objawy łuszczycy paznokci mogą być różne, dlatego jej rozpoznanie może czasem być trudne. Zwłaszcza wtedy, gdy nie towarzyszą jej zmiany w innych częściach ciała.

W kolejnej poradzie przedstawię Państwu jak należy dbać i chronić paznokcie zaatakowane przez łuszczycę.

Karolina Augustyniak
Salon Stylizacji Paznokci CAROLINE
ul. Broniewskiego 65 d, Wałbrzych
tel. 518-989-686

 

Łuszczyca paznokci cz. II

Łuszczyca paznokci może być mylona z grzybicą. W razie wątpliwości można wykonać badanie mikologiczne, które umożliwia postawienie prawidłowej diagnozy i zalecenie odpowiedniej terapii. W przypadku łuszczycy, kiedy płytka paznokcia zostaje oderwana od łożyska powstaje przestrzeń, którą łatwo mogą skolonizować bakterie i drożdże, inicjując tym samym infekcję. Właśnie dlatego tak bardzo ważna jest higiena. Paznokcie powinny być utrzymywane w czystości i chronione podczas wykonywania codziennych czynności. Paznokcie zaatakowane przez łuszczycę powinny być przez cały czas suche, ponieważ wilgoć zwiększa ryzyko rozwoju infekcji. Pamiętajmy o zakładaniu gumowych rękawiczek podczas prac związanych z wodą. Po umyciu rąk używajmy papierowych ręczników, które doskonale pochłaniają wilgoć spod płytki paznokci. Pielęgnacja paznokci osłabionych przez łuszczycę jest trudna. Długie paznokcie łatwiej mogą się zaczepiać lub oddzielać od łożyska, zwiększając ryzyko urazu. Dlatego lepiej obcinać je na krótko. Długa płytka paznokcia jest również bardziej narażona na infekcje.

Paznokcie nie powinny być piłowane.

Karolina Augustyniak
Salon Stylizacji Paznokci CAROLINE
ul. Broniewskiego 65 d, Wałbrzych
tel. 518-989-686

 
Uzdrowiska - strona główna
zmienklimat
bazaobiektowiuslug_off
porady
newsletter

Login:
Email:

profilelecznicze
rodzajezabiegow
Reklamy

ULOTKI.net

Tajemniczy Dolny Śląsk - serwis miłośników tajemnic i odkrywców skarbów

 Przedsiębiorstwo Uzdrowisko Ciechocinek S.A   Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju   Pałac Jedlinka